Rocco and His Brothers


Yönetmen: Luchino Visconti,
İtalya, 1960

Giovanni Testori’nin romanının bir bölümünden uyarlanan “Rocco e i Suoi Fratelli (Rocco ve Kardeşleri)”, Luchino Visconti’nin bireysel ve toplumsal değişimi örtüştürdüğü, İtalyan Yeni Gerçekçiliği ile melodramı birleştirdiği, filmografisinin en değerli filmlerindendir. Hikâye, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yeni yeni toparlanmaya başlayan İtalya’da geçer. Filmde, İtalya’nın güneyindeki fakir köylerden birinden Milano’ya göç eden Parondi ailesinin değişimi anlatılır. Çocuklarının daha iyi bir yaşam sürmesi için ailesini İtalya’nın parlayan şehri Milano’ya getiren anne bir süre sonra çocuklarının farklı yönlere gitmesine ve ailesinin dağılmasına tanıklık eder.

Visconti filmde her karaktere bir bölüm ayırarak Parondi ailesinin fertlerinin gelişimini bütünlüklü bir şekilde beyazperdeye taşır. Toplumsal değişim yaşanırken bireyler de bu değişimden etkilenir. Ailenin her bir ferdi kendi yolunu çizer ve büyük şehir Parondi ailesini de yavaş yavaş sindirmeye başlar. Parondi ailesinin fakirlikten başlayarak orta sınıf olmaya doğru uzanan yolculuğunda Visconti toplumsal değişimin bireyler üzerindeki etkilerini de gösterme fırsatı yakalar. İtalyan Yeni Gerçekçiliği estetiğinde, melodrama çalan hikâyeler anlatırken, bir yandan da proletaryanın yaşam mücadelesini ve hayata tutunma çabasını dokunaklı bir anlatımla ekrana yansıtır.

Barış Saydam
bar_saydam@hotmail.com

Advertisements
This entry was posted in İtalyan Sineması. Bookmark the permalink.

One Response to Rocco and His Brothers

  1. AlexBoi says:

    Visconti'nin başyapıtı diyebilirim. Hikayenin karakterler bazında parçalı anlatımı çok başarılıydı. Köyden kente göç olgusu, kültürel değişimden etkilenen hayatlar çok iyi yansıtılmıştı. Mutlaka izlenmeli.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s